Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the really-simple-ssl domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /www/patrycja_new/wp-includes/functions.php on line 6114
Patrycja Orzechowska


„Kiedy rozum śpi budzą się demony. Nokturn”

instalacja site-specific (projekcja wielkoformatowa, kartki pocztowe, powidoki)

2012

Od Francisco Goyi został zaczerpnięty nie tylko tytuł pracy, z jego najsłynniejszego cyklu Kaprysy, ale także główny motyw — nietoperza. Chmara nietoperzy wpisana w sklepienie kościoła, unosząca się nad uśpionym miastem jest pracą otwartą i niejednoznaczną, przywołującą liczne skojarzenia kulturowe i odwołania do przeszłości, a sklepienie świątyni staje się jednocześnie sklepieniem czaszki. Projekcji towarzyszy seria kartek z wybranymi motywami nietoperza. Pocztówki zostały zainspirowane świętym obrazkiem z dzieciństwa, mającym za zadanie ’wyświetlenie’ obrazu w formie powidoku tak, aby każdy patrzący miał przez chwilę swoją własną prywatną projekcję obrazu, który w rzeczywistości nie istnieje.

Wiele złych cech zostało przypisanych figurze nietoperza, ale to co jest najbardziej fascynujące w jego symbolice to znaczenia cechujące się silną ambiwalencją. W kulturze antycznej postrzegany był z jednej strony jako znak czujności (jego oczy były amuletem chroniącym przed sennością) i mądrości (ze względu na umiejętność orientowania się po ciemku), a z drugiej jako istota demoniczna, mająca kontakt z królestwem zmarłych. Jako jedyne spośród ssaków posiadają zdolność aktywnego lotu i jako jedyne lądowe ssaki posługują się echolokacją — dzięki uszom przystosowanym do odbioru ultradźwięków. Ta niezwykła cecha bycia ślepym przy jednoczesnym ’widzeniu uszami’ czyni te istoty ułomnymi i niezwykłymi zarazem.

Według tradycji kultury chińskiej i japońskiej nietoperz przynosi błogosławieństwo niebios, długowieczność i szczęście, jest symbolem nieśmiertelności. Natomiast w średniowiecznej Europie był wcieleniem czarów, śmierci i nieszczęścia. Podobnie w kulturze chrześcijańskiej uważano go za znak ’źle czyniących i unikających światła’. Wiązany był z przebiegłością, zemstą, ślepotą, strachem, profanacją, spustoszeniem i melancholią, a z powodu jego nietypowej budowy — połączenie ptaka i myszy czy szczura — traktowany był jako symbol dwulicowości i hipokryzji.

Życie nocne i sen z głową w dół — te zwyczaje sprawiają, że kojarzy się on z ucieczką od światła i naturalnego porządku rzeczy. To niewielkie i raczej niewinne zwierzątko jest bardzo tajemniczym stworzeniem, któremu człowiek przypisuje mroczne cechy i opowiada na jego temat niestworzone historie. Nie wszyscy jednak uważali nietoperza za stworzenie o wyłącznie negatywnych odniesieniach. Bestiariusze opisują vespertillio (łac.) z jednej strony jako zwierzę liche i podają za znak zwyczajności, ale z drugiej grupę wiszących blisko siebie nietoperzy uważają za symbol przywiązania. Święty Ambroży z Mediolanu natomiast podaje go wręcz za przykład wzajemnej miłości, jakiej trudno znaleźć wśród ludzi.

Choć część narosłych przez stulecia mitów i legend na temat ’latających myszy’ jest wciąż żywa, to wraz z rozwojem nauki i w Europie zła sława tych stworzeń powoli odchodzi w zapomnienie. [narracje.eu]

NARRACJE #4 Art thou gone, beloved ghost?
instalacje i interwencje w przestrzeni publicznej
kurator: Steven Matijcio
15-18 listopada 2012 | Gdańsk
miejsce: Kościół Św. Jakuba

All rights reserved